Dekoracje Wielkanocne od Congee

2016-03-02
dekoracje wielkanocne Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a na każdym z tych kroków widzimy wszędzie dookoła dekoracje Wielkanocne. U nas nie jest inaczej, nawet z naszego loga wykluły się 2 kurczaczki :) Teraz jest najbardziej odpowiedni moment aby pomyśleć nad dekoracjami Wielkanocnymi. Za 2-3 tygodnie będzie już ich garstka, pozostałości, nie raz będziecie się złościć że ten słodki kurczaczek został już sprzedany.

O Wielkanocy słów kilka

Wielkanoc jest bardzo starym świętem, najważniejszym dla Chrześcijan. W przeciągu wieków panujące w Polsce zwyczaje wielkanocne w znacznym stopniu się zmieniły. Dziś już na przykład nie stawiamy na stole półmiska ze świńską głową. Zamiast tego stawiamy baranka z ciasta, z masła lub z marcepanu jako symbol niewinności i śmierci męczeńskiej. W dzisiejszych czasach jajka i pisanki są symbolem nowego życia i zmartwychwstania. Natomiast w wierzeniach słowiańskich jajko było odpowiedzialne za wszelką pomyślność. Zakopywano je w polu pierwszego dnia wielkiej nocy, bo miało to zapewnić urodzaj, natomiast zakopanie go pod nowo budowanym domem miało zapewnić radość i dostatek jego przyszłym mieszkańcom. Wierzono również, że jajko zakopane pod drzewem owocowym miało zagwarantować urodzajne zbiory. Z kolei położona w oborze pisanka sprawiała, że zwierzęta miały rosnąć zdrowe i dorodne. Podobną rolę spełniało smarowanie ich grzbietów pisankami. Na świątecznym stole bardzo ważną rolę zajmuje także zajączek. W czasach starożytnych pełnił on rolę symbolu nieśmiertelności, płodności i wiosennego odradzania się wszelkiej przyrody. Czczony był jeszcze za czasów boga, Ozyrysa, jaki wcielił się w postać zająca właśnie, aby uniknąć śmierci. Do Polski zajączek przywędrował dopiero w dziewiętnastym wieku i osiadł na dobre. Przybył do nas z Niemiec i początkowo gościł jedynie na Śląsku i Pomorzu. Dalej rozprzestrzenił się dopiero później. Jadalne zajączki na polskich stołach wylądowały znacznie później, zaś te czekoladowe są wymysłem dopiero ostatnich dwóch dekad. Na ziemie polskie w dziewiętnastym wieku z Wileńszczyzny przywędrował jeszcze inny zwyczaj: śmigus-dyngus. Polewanie wodą stanowiło nawiązanie do pogańskich wierzeń, które łączyły się z tym, że przyroda budziła się do życia po zimie, a ziemia odnawiała swoją zdolność do rodzenia plonów.

Zwyczaje Wielkanocne

Jeżeli chodzi o zwyczaje wielkanocne, które nie przetrwały znaku czasów, to nie zachowało się popularne jeszcze w dziewiętnastym wieku wołoczenie, czyli kolędowanie wielkanocne. Dzieci wówczas odwiedzały swoich rodziców chrzestnych i otrzymywały od nich drobne upominki. Najczęściej były to słodycze, pisanki albo pieniądze. Zwyczaje te sięgały czasów, kiedy to chłopi zbierali po kilka jaj, by zanieść je swojemu panu wraz ze świątecznymi życzeniami. W ciągu ostatnich dwóch wieków znacznie straciły na znaczeniu także wróżby wielkanocne, które były szalenie ważne dla naszych przodków. Liczono jaja leżące na stole w trakcie wielkanocnego śniadania. Jeżeli ich liczba była parzysta, oznaczało to rychłe zamążpójście, zaś kraszanki podarowane przez ukochanego oznaczały szczęśliwy związek. Panny też zakręcały dwoma jajkami ? jeżeli te zbliżyły się do siebie, to wróżyło to im szczęśliwą miłość. Dzisiaj pozostaje jedynie zwyczaj robienia pisanek i zanoszenia koszyczka, a także świątecznego śniadania. Najbardziej rozpoznawalną tradycją pozostaje jednak śmigus-dyngus, który, jak się okazało, nie jest tak stary, jak mogłoby się to nam wydawać.

Dekoracje wielkanocne

Jak co roku, dekoracje Wielkanocne obfitują głównie w żółte kurczaczki, kolorowe jajka jako dekoracje Wielkanocne oraz zajączki. Różnorodność naszych kurczaczków jest duża, Wielkanoc to święto radosne, stąd nasze dekoracje Wielkanocne - kurczaczki, są niespotykanie kolorowe. Poniżej znajduje się lista produktów szczególnie polecanych. Najpiękniejsze dekoracje Wielkanocne tylko w congee.pl :)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-01-05
Świetna obsługa
2021-12-26
Polecam!
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-27
super
2021-12-26
Wszystko przyszło szybko, super jakość :)
pixel