Jak udekorować wielkanocny stół?

2020-03-10
dekoracje wielkanocne

Wielkanocny stół można udekorować na bardzo wiele sposobów. Można postawić na delikatne barwy i akcenty lub lub intensywne, wiosenne kolory. W końcu jak Wielkanoc, to i wiosna. Warto też pokusić się o gotowe wielkanocne dekoracje i naturalne kwiaty. Tak naprawę, to, jak udekorujemy stół wielkanocny, zależy od nas samych i naszego gustu. Jednak warto kierować się kilkoma cennymi wskazówkami:

Umiar

Jak w każdym przypadku, tak i tu nie można zapominać o umiarze. Przy jego braku możemy wszystko zepsuć. Nadmiar dodatków i mieszanina przeróżnych kolorów może przyprawić twoich gości o zawrót głowy. A przecież chcemy, by stół cieszył i zachęcam do wspólnego biesiadowania, a nie odstraszał.

Obrus lub bieżnik

Niegdyś nikt nie wyobrażał sobie wielkanocnego stołu bez białego obrusu. To na nim pięknie odbijały się dekoracje, to on świadczył o elegancji i świątecznej okazji. Dziś i w tej kwestii zdania są podzielone. Jedni wciąż stawiają na biel i tradycje, inni na kolorowe bieżniki. Uniwersalny biały lub lekko kremowy obrus jest zawsze dobry wyborem. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, pamiętaj tylko, by sprawdzić, czy cała tkanina zasłoni blat. Po bieżniki natomiast można sięgnąć śmiało, gdy stawiany na nowoczesne aranżacje.

Zarówno obrus, jak i bieżnik to dobre rozwiązanie. O tym, które z nich sprawdzi się lepiej w trakcie świąt wielkanocnych decydują po prostu nasze upodobania.

Kwiaty

Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez wazony lub stroika pełnego kwiatów. Tu można sięgnąć zarówno po żywe, barwne bukiety lub piękne sztuczne stroiki. Jadnak i w tym wypadku należy uważać. Kwiaty nie powinny przysłaniać twarzy zasiadających przy stole osób. Wielkanoc, to święto rodzinne. To wspaniała okazja do spotkań z bliskimi, a stół jest nie tylko po to, by przy nim zjeść, ale też i po to by spędzić wspólnie czas. Dlatego uniknijmy sytuacji, w których dekoracje będą nam przeszkadzać w swobodnej rozmowie.

Serwetki

Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć serwetek wielkanocnych, zarówno tych papierowych, jak i wykonanych z materiału. Papierowe serwetki, to nie tylko piękna dekoracja. To też kwestia higieny. Pomagają zachować czystość rąk i ust w czasie spożywania posiłku. Takie serwetki dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach, które dodatkowo ozdobią nasz stół. Możemy spotkać serwetki w wiosennych barwach, z motywem wielkanocnych kurczaków, królików, pisanek czy kwiatów. Będą one wspaniale wyglądały na stonowanym lub białym obrusie. Warto pamiętać, że chusteczki zawsze kładziemy po lewej stronie talerza obok sztućców. Serwetki mogą też znaleźć się na talerzu.

A co z klasycznymi materiałowymi serwetkami? Te sprawdzą się doskonale jako uzupełnienie aranżacji np. ułożone pod wazonem. Można też nimi wyścielić koszyczek z pieczywem lub pokusić się o złożenie ich w ciekawe wielkanocne kształty.

Wielkanocne dekoracje - kolorowe jajka, baranki, kurczaczki

Jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych jest jajko. W tradycji jest ono postrzegane jako symbol odrodzenia i nowego życia, dlatego nie może zabraknąć go na świątecznym stole, zarówno w formie tradycyjnych potraw, jak i pięknie zdobionych pisanek. Pisanki warto postawić na dekoracyjnych podstawkach lub w ozdobionych koszyczkach. Ozdoby w kształcie jajka mogą też pięknie wyglądać w stroiku lub przywieszone w niektórych miejscach w pokoju. Do tego baranki, kurczaczki, zajączki... Każde zwierzątko posiada określoną symbolikę. Kurczak podobnie jak jajko symbolizuje nowe życie. Zajączek przywodzi na myśl odradzają się na wiosnę przyrodę, a baranek z czerwoną chorągiewką to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Warto wykorzystać gotowe dekoracje wielkanocne lub pokusić się o przygotowanie ich samemu. Jeśli nasz stół jest już pełen kolorów, można pokusić się np. o białe przyprawniki w kształcie wymienionych zwierzątek lub jajek.

dekoracje wielkanocne

Pamiętajcie również o dzieciach

Przy organizowaniu stołu dla najmłodszych warto pokusić się o kolorowe świąteczne talerzyki. Można też wykorzystać zestawy kreatywne. Niech dzieci mają swój udział w organizowaniu świąt. Własnoręcznie przygotowane ozdoby nie tylko sprawią im radość, ale będą też wspaniałą zabawą.

A jeśli o zabawie mowa, to pamiętajcie o Lanym Poniedziałku. Psikawka w kształcie pisanki, pistolety na wodę lub bomby balonowe, to nieodzowny element szalonej zabawy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-01-05
Świetna obsługa
2021-12-27
super
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-26
Super!
2021-12-26
Wszystko przyszło szybko, super jakość :)
pixel