Maski karnawałowe - nieodzowny element zabaw

2020-01-24

Trwa karnawał. W tym roku to aż 51 dni wspaniałej zabawy. Tu nie ma czasu na nudę i szare, zwyczajne stroje. Od dawien dawna w karnawale królują wyszukane przebrania i … maski karnawałowe. Skąd się wzięły współczesne maski? Jak wyglądały ich początki?


Początki historii...

Maski w kulturze używane były od czasów prehistorycznych. Wówczas jednak traktowano je jako przedmioty święte. Wykorzystywane były najczęściej podczas religijnych rytuałów (np. przez plemiennych szamanów). Wierzono, że osoba zakładająca maskę zyskuje moc lub, że owa maska pomaga jej się wcielić w inną postać (tą, którą przedstawia maska). Czy tak w było? Tego nie wiemy. Jedak pewne jest to, że obecne maski nie pełnią już takich funkcji.


Maski teatralne

Czy masą teatralnym bliżej do współczesnych masek zakładanych podczas zabaw? I tak i nie. Maski teatralne mają swoje korzenie sięgające czasów Starożytnej Grecji. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie tu rozwinął się teatr. Maska straciła tu swój „magiczny” charakter i stała się przedmiotem powszechnego użytku. Aktor dzięki niej wcielał się w określoną rolę. Pierwsze maski były po prostu malowane na twarzach aktorów za pomocą naturalnych barwników. Kolejne, jakie nosili aktorzy, były wykonywane z drewna lub korka.


Maski karnawałowe

Skąd się wzięły? Historia nie jest do końca znana, lecz początkami może być najpopularniejszy karnawał. Karnawał w Wenecji był jednym z pierwszych karnawałów na świecie. To właśnie tam zapoczątkowano noszenie masek. Wenecki maski mają charakterystyczny wygląd. Zazwyczaj zasłaniają jedynie oczy. Ideą noszenia masek podczas karnawału weneckiego była anonimowość oraz równość. Tu miała się liczyć zabawa, nie było podziałów społecznościowych. Poza tym karnawał był czasem szaleńczych zabaw i rozpusty, które w normalnym czasie były uważane nawet za niemoralne. Maski pozwalały zachować anonimowość bawiącym się ludziom.


Maski dziś

W obecnych czasach maski karnawałowe zakłada się nie tylko w okresie karnawału. Ich noszenie jest rozpowszechnione również przy obchodzeniu Halloween, czy na najróżniejszych imprezach tematycznych.


Dziś każdy może wybrać maskę typowo pod siebie, coś pasującego do tematyki imprezy. Mnogość wzorów, kolorów, wielkości czy materiałów, z których wykonane są maski, jest naprawdę duża – sprawdź na congee.pl


Oferta jest naprawdę bogata. Maski weneckie, proste i te bogato zdobione, kolorowe i jednolite, dla dorosłych i dla dzieci. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu łatwo wybrać coś odpowiedniego i ponieść się imprezowemu szaleństwu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-27
super
2021-12-26
Wszystko przyszło szybko, super jakość :)
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-27
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Gorąco polecam.
2021-12-26
Wszystko przyszło szybko, super jakość :)
pixel