Walentynki - skąd, jak i po co?

2016-01-22
walentynki

Walentynki - trochę historii

Walentynki - zastanawialiście się kiedyś jak to się stało że istnieje taki dzień jak walentynki? Zapewne większość z nas wie że wzięło się to od świętego Walentego, patrona zakochanych, ale jak to widzi historia? W encyklopediach możemy wyczytać, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14?15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Może to się wtedy zaczęło, lecz Brytyjczycy przypisują to święto sobie, z uwagi na fakt iż rozsławił je na świat Brytyjczyk Sir Walter Scott w XVIII wieku. Do Polski obchody walentynkowe trafiły zza zachodniej granicy, popularność uzyskały jednak dopiero pod koniec XIX wieku. "Najgłośniejsze" walentynki w Polsce obchodzone są w Chełmnie - mieście zakochanych. A to wszystko za sprawą przechowywanej od średniowiecza w chełmińskim kościele farnym relikwii św. Walentego.

Co robić w walentynki?

Pomysłów na spędzenie tego dnia zawsze jest wiele. Restauracje i kina w tym dniu są aż przepełnione, standardowy pomysł zawsze się sprawdzi, ale czy nie lepiej być oryginalnym? Dla tych, którzy myślą nad wydaniem nieco więcej prócz jakiegoś prezentu fajny byłby wyjazd na weekend, w tym roku walentynki wypadają w niedzielę. Można pomyśleć o weekendowym stoku narciarskim czy spa. Ta druga opcja wydaje się bardziej romantyczna i dla kobiet byłby to wymarzony weekend. Kolejną propozycją od nas jest (też popularna) zrobienie wyśmienitej kolacji w odpowiednio ozdobionym pokoju czy kuchni. Z naszymi dekoracjami na walentynki nie będzie to problem aby stworzyć romantyczny klimat. Wszystkich pomysłów nie sposób tutaj opisać, liczymy na waszą wyobraźnię.

Ozdoby i dekoracje na walentynki

Jeśli zdecydujecie się na spędzenie tego wieczoru w domu przy romantycznej kolacji, mamy dla Was mnóstwo dekoracji, które umilą jeszcze bardziej ten wieczór. Jak co roku modne są balony na walentynki, foliowe jak i lateksowe, które można napełnić helem aby unosiły się pod sufitem. Na firanach pięknie wyglądają dekoracje strunowe z serduszkami, które swoimi czerwonymi i różowymi kolorami nadają pomieszczeniu romantyzmu. Standardowo polecamy także płatki róż - też w kolorach czerwonych, bordowych lub różowych. Układając ścieżkę z płatków róż od drzwi wejściowych do stołu z czekającą już kolacją na pewno druga połówka poczuje się bardzo wyjątkowo. Polecamy przejrzeć nasze dekoracje na walentynki, a na pewno uda się spędzić ten dzień w wyjątkowej atmosferze.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-01-05
Świetna obsługa
2021-12-28
byłam mile zaskoczona szybkością realizacji zamówienia
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 7102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-01-05
Świetna obsługa
2021-12-26
Wszystko przyszło szybko, super jakość :)
pixel